Odpowiednio dopasowany kabel HDMI zapewnia możliwość przyłączenia się na przykład laptopem do naszego smart Tv, ale nie tylko bo z technologii hdmi korzysta o wiele więcej urządzeń elektronicznych. Są to m.in. soundbary, rzutniki, konsole Playstation czy monitory. Wszystkie z tego typu urządzeń możemy podpiąć za pomocą dedykowanego kabla hdmi.

Do produkowania takich kabli wykorzystuje się aluminium, miedź lub stal. Jak z pewnością się domyślasz te zrobione z aluminium związane są z kiepską jakością, jednak cudowne to te zrobione z beztlenowej miedzi.W chwili obecnej rozróżnić możemy 3 rodzaje kabli hdmi, nazwijmy to 3 standardy:

1. Przewód HDMI 1.4 – przepustowość: 10,2 Gb/s, maks. jakość wideo: FullHD/60fps albo 4K/30fps, brak obsługi HDR.

2. Przewód HDMI 2.0 – przepustowość: 18 Gb/s, maksymalna jakość wideo: 4K/60fps, obsługa statycznego HDR.

3. Przewód HDMI 2.1 – przepustowość: 48 Gb/s, maksymalna jakość wideo: 4K/120fps albo 8K/120fps, obsługa dynamicznego HDR.

Długość kabel hdmi hdr również posiada kolosalne znaczenie. Zakłada się, że długość do pięciu metrów gwarantuje ogólnie rzecz ujmują brak straty jakości. Warto mieć na uwadze żeby ten przewód hdmi hdr nie był zbyt małej długości, dlatego, że może przykładowo nasza instalacja okazać się za bardzo sztywna, ani też za długi ponieważ będziemy mogli się w taki kabel zaplątać, ponadto im większy będzie ten przewód tym powiększamy możliwość utraty jakości przesyłania danych.

Drogi kabel nie w każdej sytuacji znaczy lepszy bo nie istotne że mamy “pozłacane” czy “platynowe” końcówki takiego przewodu, istotniejszą informacją która ma wpływ na jakość będzie jednakże surowiec z którego jest on wyprodukowany.