Wał napędowy jest elementem, który służy do transportowania momentu obrotowego w maszynie, której jest nieodzownym elementem. Najmocniej znanym przykładem wykorzystania wału jest napęd samochodu. Wały te stosowane są w maszynach takowych jak: samochody osobowe i auta dostawcze, autobusy, pojazdy górnicze, oraz wszelkiego typu maszyny budowlane. Fabrykacja wału napędowego obejmuje szereg rozmaitych procesów, w których używane są różnorodnego rodzaju technologie.

 

Najważniejszym są: obróbka skrawaniem a oprócz tego toczenie. Produkcja wału napędowego realizowana jest przez szereg firm obecnych na rynku. W sprzedaży dostępne są zarówno poszczególne detale wału, jak i pełne mechanizmy. W przypadku zużycia tego elementu, jego zamiana na całkowicie nowy nie musi być konieczna. Producenci wałów napędowych proponują także ich naprawę oraz regenerację, przy czym regeneracja jest częstokroć odbierana jako naprawa wału a ponadto wymiana detali, które uległy zużyciu. Reperacja wałów napędowych obejmuje bardzo często skontrolowanie poprawności ich funkcjonowania, czyszczenie oraz regenerację. Spora większość przedsiębiorstw proponujących możliwość nabycia tego typu wału, świadczy również usługi z obszaru ich naprawy.

 

Istnieją również podmioty gwarantujące możliwości stworzenia nietypowych wałów tego typu, w zgodzie z projektem kontrahenta. Produkcja oraz naprawa wałów napędowych jest usługą powszechnie dostępną na naszym rynku. Istnieje gama przedmiotów i rozwiązań odróżniających się formą, jak również technologiami zastosowanymi do produkcji.