Na dzień dzisiejszy każdy posiada komórki z Androidem a także wyróżnikiem tego systemu operacyjnego bywa to, że jest on w pełni wielozadaniowy (tak naprawdę jak caluteńki smartfon). Co to oznacza? To znaczy, że smartfona używamy już nie jedynie do telefonowania, ale też przykładowo jako odtwarzacza muzyki, filmów, konsoli do gier oraz dodatkowo fotograficznego aparatu.

Priorytetowo ta ostatnia alternatywa jest zajmująca, ponieważ oznacza ona, że w praktyce żadna osoba z nas nie spaceruje już z osobnym cyfrowym aparatem. W momencie kiedy aparaty foto zaczęły wstępować do telefonów, to były one dość niezadowalającej klasy, natomiast w chwili obecnej obiektywy stosowane w komórkach są tak porządne (zarówno pod względem olbrzymiej ilości megapikseli, jak również samej jakości optyki), że bez problemu mamy możliwość wykorzystywać je jako pierwszego aparatu.

Problem pojawia się wyłącznie w tym miejscu, jeżeli zamieniamy smartphone lub na przykład przez przypadek usuniemy oraz (kradzież smartfona jest jeszcze dużym problemem). Dlategotakże na bieżąco powinna być robiona kopia zapasowa android. Na szczęście jest to alternatywa dołączona w właściwie każdy smartphone oraz wystarczy ją włączyć w menu ustawień (upewnijmy się, że duplikat dotyczy wszystkiego, czyli też zdjęć, a nie przykładowo jedynie spisu kontaktów).

Istnieje również pomocnicza opcja na kopia zapasowa android – jest to wysyłanie kilku świeżo zrobionych fotografii na swój osobisty dysk Google dołączony do konta. Gratis mamy tam 15GB pojemności co bezproblemowo starczy na wiele tys. zdjęć.