Rynek posiadłości w kraju bardzo rozwinął się w ostatnim czasie. Nie licząc współczesnych bloków mieszkalnych i dużych dzielnic willowych w wysokim stopniu większa ilość transakcji odbywa się na rynku wtórnym. Skutkuje to potrzebę oszacowania wartości mieszkania, działki albo domu.

Spore znaczenie w sprzedaży nieruchomościami na rynku wtórnym posiada ocena rezydencji czy też bardziej ujmjąc zupełnej posiadłości. Za pomocą odpowiedniej wycenie uzyskamy informację o konkretnej cenie ów mieszkania lub działki. Przy wycenie trzeba wziąć pod uwagę wiele argumentów. Należą do nich m.in. lokalizacja domku, uzbrojenie posesji, sąsiedztwo, najbliższa okolica, a nawet geograficzne warunki. Czym innym jest albowiem przebywanie w wiecznie mokrej okolicy od na przykład terenów narażonych na notoryczne podmuchy wiatru. To wszystko jest w stanie być argumentem wpływającym na podniesienie albo pomniejszenie wartości. W sprzedaży i tak najistotniejszą rolę odgrywa podejście przyszłego przedsiębiorcy oraz cel, który mu przyświeca przy nabyciu posiadłości. W przypadku trafienia w realną potrzebę nabywającego można pozyskać cenę o znacznie przychylną, ponieważ rzeczywista cena zasłonięta jest przez emocje i pragnienia związane z kupnem.

Oszacowanie domu to najważniejszy z elementów połączony z transakcją na rynku nieruchomości. Jest oparta na wielu elementach. Jednakże należy zawsze wziąć pod uwagę zwyczajny czynnik ludzki i emocje, jakie wchodzą w grę przy tegoż typu sprawach.

Więcej: wycena nieruchomości Bydgoszcz