W związku z tym, iż osiem mld. ludzi żyje na jedynej znanej zamieszkanej planecie we wszechświecie, istotne jest, żebyśmy się potrafili dogadać. I jak powie każdy terapeuta kontaktów międzyludzkich, genialna komunikacja jest sukcesem do tego, ażeby się porozumiewać ze sobą. Staje się to dużo prostsze, jeżeli co najmniej potraficie porozumiewać się wzajemnie.Niemniej jednak nauka języka obcego stanowi mocniejszy cios. Język i kultura są tak zaplecione, że nauka języka obcego buduje kulturowe zrozumienie oraz zapewnia bardzo głęboki wgląd w to, jak inne osoby odbierają otaczający świat.

Językowi relatywiści uważają, że, sądzą, że sposób, w jaki postrzegamy świat, jest budowany przez język, którego używamy na co dzień.Badania udowodniły nawet, że ta sama osoba może mieć różnorakie odpowiedzi na pytania w zależności od języka, w którym pytanie jest tworzone!Różnorakie języki potrafią tworzyć mózg na różnorakie sposoby. W poniektórych językach obcych współrzędne geograficzne – północ, południe, wschód i zachód – są stosowane do lokalizacji czegoś, nigdy subiektywnych terminów, takowych jak prawa i lewa. Nic w tym dziwnego, że osoby posługujące się tego typu językami posiadają niesamowite zdolności nawigacji przestrzennej.Nauka języków gwarantuje wgląd w tradycje kulturowe, które pomagały ukształtować język.

Przykładowo w języku chińskim istnieją różnorodne wyrazy dla krewnych, zależnie od tego, czy znajdują się po stronie matki, czy ojca i ich kolejności urodzenia. Dlaczego tak się dzieje? Historycznie w Chinach przekazywało to istotne informacje na temat statusu społecznego konkretnej osoby.Jeśli zatem radzenie sobie naprawdę zależy od tego, czy umiemy znaleźć się w sytuacji pozostałych ludzi, porozumiewanie ich językiem umożliwia nam głębiej zrozumieć, jak inne osoby widzą.

Źródło: Nauka albańskiego online