Bardzo nowoczesne ośrodki miejskie mają niezwykle różnorodną architekturę. Po pierwsze posiadają wyjątkowo wiele obiektów, jakie stoją już od kilkunastu lat i ich wygląd jest ciągle taki sam.

 

W większości przypadków są symbolem dla mieszkańców, ale niektóre z tych budynków z wielką chęcią oddaliby do zburzenia.

 

Miejska architektura jest jednak również bogata w nowe bloki, nowoczesne osiedla strzeżone, wspaniałe szklane biura do wynajęcia przez spółki, i niesamowite apartamentowce, które są luksusowe i jakie kupują tylko najbogatsi. W aglomeracjach jednak dominuje starsza architektura. Nawet w stosunkowo młodych aglomeracjach, jakie nie posiadają nawet 100 lat, lub dopiero co tą setkę przekroczyły wyraźnie widać więcej obiektów starszych niż nowoczesnych. Jeśli chodzi o ośrodki miejskie to rozwijają one się pod wpływem działań różnych ludzi. Obywatelski budżet sprawia, iż ludzie mają nowe projekty na zmiany w miastach, które to ułatwią życie albo uatrakcyjnią wybraną okolicę, na przykład przez rozbudowanie obszarów zieleni czy placów zabaw. Modyfikacje w ośrodkach miejskich następują też ze względu na unowocześnianą komunikację indywidualną oraz miejską.

 

Wielka liczba aut wymaga dopasowania osiedli oraz bloków czy biur pod te osoby, które chcą zaparkować, lecz również do ludzi niepełnosprawnych ruchowo, rodziców, którzy muszą poruszać się z małymi dziećmi w wózkach. To ważne sprawy podczas planowania budowy nowych obiektów. One muszą być dostosowane do wymagań tych osób, jakie nie zawsze mogą się poruszać samodzielnie. Jest też kolejna sprawa, na jaką powinno się zwrócić baczną uwagę gdy się wykonuje projekty danego miasta. Mieszkańcy miast coraz to chętnej przemieszczają się na rowerze, na hulajnogach elektrycznych a także manualnych, z tego powodu niezbędne są ścieżki dla rowerów, szerokie chodniki, oraz stojaki rowerowe. W dużej liczbie przypadków zdarza się, że nie mamy gdzie przyczepić swojego roweru i wtedy musimy szukać czegoś do podczepienia roweru co nie do końca może podobać się ludziom dookoła, przykładowo przypięcie do lampy może być dla niektórych problematyczne. Stojaki rowerowe powinny być tak ustawione, by nie przeszkadzały pieszym i osobom poruszającym się innymi pojazdami. Miejska architektura to nie tylko i wyłącznie osiedla a także budynki, lecz również tak zwana mała architektura. Do niej należą również wiata rowerowa, lecz również ławki, dzięki którym dziadkowie z wnukami mogą odpocząć w parku, śmietniki, które ułatwiają zachowanie czystości miasta. Zaliczają się do nich też donice, jakie zdobią ulice miast.

 

Zrobione są one w ogromnej liczbie przypadków z betonu, aby przetrwały długi okres czasu. Popularne w tej grupie są na stałe przymocowane stoły do gier w pingponga. Należy też dodać co nieco o słupkach, które posiadają różnorodne funkcje, przykładowo zabezpieczenie chodników przed parkowaniem. Im solidniejsze części małej architektury tym korzystniej, ponieważ częstokroć narażone są one na działanie osiedlowych wandali, jacy nie szanują publicznej własności. Muszą one być także odporne na zmienne działanie warunków pogodowych, przykładowo śniegu albo deszczu. Należy dbać o architekturę miejską.