Kostka brukowa to niezwykle popularny surowiec budowlany, za pomocą którego utwardzimy oraz upiększymy przykładowo ziemię wokół grobu czy też podjazd do garażu.

 

Ukladanie kostki brukowej Warszawa nie należy do czynności trudnych i możemy wykonać ją we własnym zakresie. Trzeba jednak pamiętać o następujących po sobie etapach. Jest ich 11. Po pierwsze powinniśmy wiedzieć, że zarówno kształt, jak również fakturę kostki powinno się dopasować do tego jak będzie eksploatowana nawierzchnia. Kostka, jaka posiada gładką powierzchnię jest odporniejsza na wszelkie zabrudzenia. Tymczasem kostka brukowa o powierzchni chropowatej wymaga dodatkowej impregnacji (procesu , który zabezpiecza podłoże przed między innymi działaniem wilgoci). A jak wiele surowca będzie potrzebne? Ustalimy to na podstawie pomiarów przeprowadzanych w terenie lub też, używając gotowego projektu.

 

Następnym etapem kładzenia kostki brukowej jest przygotowanie specjalnych narzędzi pracy. Jeśli pracujemy z niewielką nawierzchnią, to wystarczy grabie, szpadel, ręczny ubijak oraz taczki. Do tego jakieś paliki, sznur i poziomica. W innej sytuacji, wymagany będzie bardziej profesjonalny sprzęt, jak na przykład spycharko-ładowarka. Później wyznaczamy powierzchnię – ustalamy łączną długość krawędzi oraz wymiary. Następnie wyznaczamy tzw. łuk, czyli wytyczamy środek okręgu stycznego, który jest prosty do jej odcinków. Po wyznaczeniu łuku bierzemy się za korytowanie. Trzeba usunąć na głębokość max. 20 cm, warstwy ziemi wzdłuż planowanej ścieżki. W momencie kiedy już to zrobimy, należy osadzić krawężniki, bo m.in. zapobiegają one rozchodzeniu się kostki brukowej na boki. Zastosujmy do tego gotowe elementy płytowe. Siódmym etapem jest podbudowa ze stabilnego kruszywa. Jaka powinna być jego grubość? Grubość ta zależy od przewidywanego obciążenia, i od rodzaju obszaru. To wcale nie koniec. Następnym krokiem jest wykonanie tak zwanej powierzchni podkładowej (warstwa piasku pomieszanego z cementem), a potem wyrównanie utworzonej warstwy za pomocą właściwego wzoru. Przedostatnim krokiem jest układanie kostki brukowej poprzecznymi rzędami. Finałowym zadaniem jest użycie wibratora płytowego i posypka z piasku (wniknie w dziury oraz zaklinuje kostki).