Prawdopodobnie każdy udzielający się w branży internetowej, a także wielu ludzi spoza tej branży, słyszało o wielkich cenach niektórych stron internetowych. Niektóre z nich sprzedawane są za miliony. Jak obliczyć wartość witryny www a także należycie na jej sprzedaży zarobić? Nie jest to wcale jednoznaczne i proste.

 

Przede wszystkim musimy rozgraniczyć wycenę stron internetowych na dwie części: to wycena serwisu. Mamy możliwość bowiem sprzedać samą tylko domenę, czyli adres strony internetowej, lub cały gotowy a także działający już blog czy serwis. Natomiast nie jest pewne to, iż więcej zyskamy na ukończonej już stronie, ponieważ czasem zdarza się, że sam dobry adres jest warty dużo więcej. Jakie to adresy? Najbardziej cenne są niewątpliwie wyrazy, jakie właściwie same się pozycjonują. Sklep obuwniczy z adresem obuwie.pl niewątpliwie ma znacznie większe szanse na sukces niżeli zupełnie nowa, nikomu nieznana nazwa. Tak samo będzie z innymi branżami np. biżuterią. W pewnych przypadkach słowo nie musi być nawet polskie.

 

Dokonując rezerwacji na zawierającą nazwę spółki, która możliwe, że w przyszłości będzie chciała rozwijać się w Polsce również może okazać się bardzo dobrym planem. Wycenami gotowych już portali www zajmują się natomiast specjaliści, ponieważ w tej pracy trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to jaki potencjalny dochód generuje strona, lecz też – a być może przede wszystkim – jakie ma możliwości. Przy ocenie potencjału strony należy być na pewno niezwykle przewidującym oraz mieć prawo dostępu do wielu analiz, które wykonują eksperci.