Wraz z wiekiem częstokroć zaczynają niedomagać różnorodne części ciała stwarzając niedogodności. Taką jedną z nich jest powolna utrata lub pogorszenie słuchu na skutek przemian jakie zachodzą w przewodzie słuchu. Jest to bardzo częsta niepełnosprawność i nie wolno jej zaniechać, gdyż często może przyczynić się do trwałej utraty słuchu.

 

W takim przypadku trzeba jak najprędzej zgłosić się do kliniki, w której przyjmuje lekarz laryngolog i wykonać badania słuchu. Badanie te nie mocno inwazyjne, a pomagają określić, co jest przyczyną pogorszenia słuchu oraz czy konieczny będzie laryngolog badanie słuchu gniezno. Ignorowanie kłopotów ze słuchem nie tylko powoduje zmniejszenie jakości życia, ale często może być wyjątkowo niebezpieczne. W sytuacjach codziennych powoduje brak sposobności odbierania na przykład wszelkich sygnałów alarmowych: klaksonów pojazdów, krzyków, gwizdka czajnika i tak dalej. Starsze jednostki powinny szczególnie troszczyć się o systematyczne badania słuchu.

 

W poradniach zdrowia publicznego specjalista laryngolog kontrolne badanie słuchu wykonuje za darmo w ramach NFZ. Warto poddać się takim badaniom, gdyż niemożność prawidłowego odbierania dźwięków z otoczenia ma wpływ też na pogorszenie humoru oraz stanu psychicznego. Takie osoby często izolują się, unikają spotkań towarzyskich, wstydzą się, że muszą nosić aparat słuchowy. Odpowiednio wcześnie wykonane badania słuchu oraz stosowna diagnostyka potrafią pomóc utrzymać prawidłowy poziom słuchu na jak najdłuższy okres.