Choć wydaje się na co dzień, iż nie mamy do czynienia z prawem (prywatnie jako pojedyncze osoby) to jednakże przeważnie może wyjść na jaw, że jest całkiem na odwrót. Poniżej znajduje się lista najczęstszych zdarzeń, w których będziemy mogli niespodziewanie chcieć pomocy prawnej:

1. spadek, podział majątku, dział spadku
Najczęściej spotykanym przypadkiem udania się do Sądu osoby cywilnej, która to nigdy nie spotkała się z instytucjami prawnymi, są zapewnienia spadkowe, jakie należy oddać w sytuacji starania się o spadek albo jeśli zostaje się wezwanym by złożyć zeznania jako świadek. W przypadku, kiedy toczy się spór o podział majątku, kategorycznie przydałby się nam prawnik poznań. A przy tym, jeżeli ustanowimy go pełnomocnikiem w naszej sprawie, uzupełni za nas wszystkie pisma i będzie reprezentantem naszych interesów na rozprawach.

2. odszkodowania przez sądem, próba dochodzenia
Doświadczony prawnik może wam się przydać też w normalnej, sytuacji życiowej, w jakiej albo przydarzył się wam wypadek drogowy, albo też poślizgnęliśmy się na oblodzonych schodach, lub jeśli sąsiadka zalała wam sypialnię a towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłacenia wam funduszy w zakresie odszkodowania.

3. przygotowywanie aktu notarialnego
Nie każda sprawa powinna się zakończyć w sądzie. Kancelaria prawna to też miejsce, w jakim można przy obecności doświadczonego notariusza sporządzić akt notarialny – czy to będzie testament, czy może przepisanie mieszkania na własne dzieci. Jak się zatem okazuje na tych paru prostych sytuacjach, wcale nie rzadko w codziennym, cywilnym życiu będziemy mogli spotkać się z obowiązującym prawem. Powinno się w takim przypadku posiadać kogoś takiego, kto będzie sprawnie przedstawiał nasze sprawy.